Od strachu k nadšení: 5 tipů k veřejnému vystupování

Dnes jsem se rozhodla, vám zprostředkovat článek jedné mé oblíbené bytosti, Fiony Cutts. Fiona je komunikační kouč a mezinárodní Certifiková Facilitátorka Access Consciousness. Fiona facilituje po celém světě 3 denní třídu Ten pravý hlas pro tebe. Takže není lepšího místa, kam jít pro radu ohledně veřejného vystupování.

Zde jej máte:

Jedna z věcí, kterou jsem se naučila na své cestě komunikačního kouče a facilitátorky, byla ta, že často zaměňujeme strach za vzrušení. Když malé dítě přemýšlí o něčem, co je pro něj vzrušující, jako je třeba jízda na kolotoči, je to často ten případ, kdy příliš úzkostný rodič mu řekne, že musí být opatrný a že by se mělo bát.

Co se stane v tomto bodě, že spousta dětí pak zamění vzrušení, které jde skrz jejich tělo, za strach. Pak za pár let, když mají prezentaci na jevišti, tak někde dole si toto pamatují (ne kognitivně, ale je to uložené v jejich buňkách) a s jistou si myslí, že mají spíše strach, než že je to pro ně vzrušující.

Tohle popletení vzrušení a strachu může být i váš případ, je to celkem běžné. Tohle také byl můj případ. Když jsem se sama sebe zeptala na jednoduchou otázku: „Je to strach, nebo vzrušení?“

K mému velkému překvapení jsem přišla na to, že mám obrovské nadšení z toho, že budu sdílet, co vím. Zeptejte se sama sebe na tuto otázku a odpověď vás může překvapit.

Akorát pro mě tohle vědění nebylo dostatečné. Požadovala jsem nějaké tipy, na které si můžu “sáhnout” a techniky, které by mi pomohli se dostat do bodu, kde se budu cítit spokojeně a sebejistě během prezentování a chtěla jsem si být jistá, že to, co doopravdy budu cítit, bude vzrušení a ne zděšení.

Budu s vámi sdílet pět mých oblíbených tipů, které vám můžou umožnit dostat se do bodu, kdy si doopravdy budete užívat, že jste středem pozornosti. 

1.Stůjte sebejistě

Navrhuji mít nohy více od sebe než normálně, díky tomu se budete cítit stabilně a budete cítit pevnou půdu pod nohama. Tahle pozice je velmi uklidňující pro tělo. Také navrhuji expandovat, což vyrovnává stažení, které často cítíme v těle ve chvíli, kdy jsme „vystaveni“.  Kombinace těchto dvou nástrojů vám umožní se cítit sebejistě a neotřesitelně.

2. Hýbejte se

Nadšení, které může jít skrze vaše tělo je nakumulovaná energie. Někdy, když nerozptýlíte energii, tak se můžete fyzicky klepat, nebo cítit úzkost, nebo třeba šimrání v žaludku.

Takže navrhuji, abyste si v den přednášky udělali nějaká cvičení, nebo dříve než budete mluvit. Nebo můžete tak jako to někdy dělám já, jít na toalety a trochu si tam zaskákat. Pak, když prezentujete, neobávejte se pohybovat; ve skutečnosti to bude vypadat více přirozeně, než když se budete nutit se nehýbat.

Všechno tohle může přinést vašemu tělu to, že se bude cítit méně vyvedené z míry a vy se budete moci lépe soustředit na prezentaci, než na nervozitu ve vašem těle.

3. Vtáhněte publikum

Hodně expertů na veřejné vystupování navrhuje, abyste řekli lidem, co chcete , aby věděli několikrát a rozdílnými způsoby. Co se pak často objevuje, je to, že se publikum cítí, jako když jim chcete něco „prodat“, jako když na ně tlačíte a přirozená odpověď na to bývá, že publikum jde do rezistence, nebo se stáhne.

Alternativou k tomuto je tah. Tohle může znít trochu zvláštně ale je to, co ale většina dobrých mluvčích dělá naprosto přirozeně. Navrhuji si představovat pramen, který jde ze zadu za vaším publikem, skrze ně, a pak skrze vás a že ho jemně táhnete.

Tohle vás propojí s vaším publikem, s tím výsledkem, že se vaše publikum cítí osvěženo, nadšeně a zahrnuto v tom, co říkáte. A vy se také pravděpodobně budete cítit více zahrnutí, přítomní a bdělí.

4. Buďte flexibilní

Navrhuji mít připraveno více materiálů, než víte, že budete potřebovat pro svůj čas. Důvodem je, že je doopravdy dobré jít v několika směrech, podle toho jaké zájmy a potřeby bude mít vaše publikum.

Můžete cítit, že je pro vás těžké vědět co vaše publikum potřebuje, a tak navrhuji se ptát na jednoduché otázky, jako třeba: “Co můžu říct, aby to toto publikum slyšelo?”, ještě než začnete, abyste získali více vědomí.

Když se na toto zeptáte, přijdete na to, že zahrnujete tyto části, které platí pro publikum v místnosti a způsobem, který je zajímá. Když byste měli stejnou řeč za týden s jinou skupinou lidí, přijdete na to, že zahrnujete jiné věci a prezentujete jiným způsobem.

Tohle není kognitivní, nebo něco o co byste museli usilovat, nebo dělat – je to jednoduše vědomí, které přijde jako odpověďna otázku, na kterou se ptáte.

5. Vzdejte se perfekcionismu

Někdy můžeme být naši největší kritici, a můžeme po sobě samotných požadovat udělání dokonalé prezentace. Touha po dokonalosti nás naopak často uzamyká. Část naší mysli neustále posuzuje jestli to co děláme, je  dost dobré a nevyhnutelně se koukáme na to, kde jsme poklesli na kvalitě.

Když si dáme svobodu nebýt dokonalí, dokonce to i pokazit, můžeme relaxovat a naše publikum to cítí a reaguje na to, že jsme v pohodě. Ve skutečnosti naše publikum toto přebírá od nás.

Pokud uděláte chybu, nejlepší věc, kterou můžete udělat je se zasmát a omluvit se, bez toho, abyste tomu dávali důležitost. Pokud to uděláte, publikum bude následovat a nebude tomu věnovat moc pozornosti.

Já sama za sebe jsem velmi vděčná za tyto informace, které zde sdílím. Ve skutečnosti mi umožnily se dostat do bodu, ve kterém jsem šťastná, sebevědomá a nadšená, když mám prezentaci a doufám, že to povede ke stejné svobodě i pro vás.

Přeloženo z angličtiny

Autor: Fiona Cutts, CF Access Consciousness, Right voice for you Facilitator

S láskou zprostředkovala

Lucie Rimona

Lucie Rimona
Životem mě provází dar vnímat souvislosti mezi duchovními zákony a každodenním praktickým životem, díky tomu vedu lidi na cestě k nalezení a vyřešení příčiny jejich problémů, tak aby mohli žít život, po kterém touží. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.